
Ако наскоро сте се сдобили с мотофреза, със сигурност ще искате да знаете как да боравите с нея най-ефективно и безопасно. Всички мотофрези Koledzhikov например, разполагат с най-разнообразни части и допълнителен инвентар. Истината е обаче, че всички те притежават някои универсални аспекти и избирайки модел за градината ни, трябва да съобразим кое ни е от полза и кое не. Именно това ще разгледаме в следващите редове, така че ако искате да научите нещо полезно, четете по-долу.
Кои са работните органи на мотофрезата?
В зависимост от вида на машината, тя разполага с 2 или 3 фрезови секции. Те са с диаметър около 300 мм, а работната ширина, която това им осигурява е в порядъка на 60 до 90 см. Когато монтирате секциите на фрезата, трябва заострената част на мотиките да сочат напред, по посока на движението.
Друг важен компонент от мотофрезата са растениезащитните дискове. Те са допълнението, което ще ви позволи да използвате машината в близост до бордюри и други растения без риск от повреда или фрезоване на това, което не трябва.
Транспортните колела са създадени, за да може да придвижвате мотофрезата по-лесно. Независимо дали използвате модел с предно или задно колело, трябва да се уверите, че колелата се движат свободно по земята. Ако има пречки, те трябва да се отстранят.
Работа с двигателя на мотофрезата
При покупка на нова мотофреза тя ще ви бъде доставена с двигател без масло. Нужно е да го заредите с висококачествено масло преди първата употреба. Това може да направите и сами, като свалите капачката и налеете масло до горе. Ако разлеете някакво количество, просто подсушете с парцал.
Преди да стартирате двигателя, се уверете, че около мотофрезата не стоят хора. Застанете зад контролните ръчки и стартирайте. В началото е добре да се подаде малко газ, за да се осигури добра компресия. Винаги проверявайте дали около бутона за стопиране на двигателя няма обструкции и се уверете, че лесно може да го достигнете.
Поддръжка на мотофрезата
- През няколко месеца проверявайте скрепителните елементи като болтове, гайки и винтове на мотофрезата. Затегнете всички, които са разхлабени.
- След всяко ползване на машината е добре да почиствате остатъците от трева и пръст по работните органи, както и други части. Това може да стане с помощта на вода, но без да насочвате струята към двигателя.
- На всеки няколко месеца е добре да смазвате движещите се елементи с двигателно масло.
Поддръжка на двигателя
- Сменяйте маслото на всеки 25 моточаса или според препоръката на производителя. Ако не ги достигате, сменяйте всяка пролет, преди използване на мотофрезата.
- Маслото е добре да се сменя при загрят двигател.
- Следете състоянието на въздушния филтър. Трябва да премахвате прах и други частици, като просто го изтупате. Ако е наранен, сменете го с нов.
- Двигателят трябва да се поддържа чист. Почиствайте цилиндъра и другите замърсени части.
- Следете за състоянието на електродите и запалителната свещ.
Съвети за безопасност
Винаги трябва да съблюдавате съветите за безопасност при работа с мотофреза, както и инструкциите в ръководството за експлоатация. Ето няколко общи съвета:
- Никога не стартирайте двигателя в затворено помещение, поради опасността да се задушите с обработените газове;
- Използвайте мотофрезата само по предназначение;
- Никога не зареждайте с гориво при работещ двигател;
- Не доближавайте до цилиндъра с гориво предмети, които могат да предизвикат пожар;
- Ако мотофрезата не е оборудвана с искрозагасител, не работете в близост до изсъхнала растителност.
А ето и някои мерки за безопасност, които ще ви осигурят по-добра работа:
- С мотофрезата трябва да оперират само хора, които са добре запознати с указанията за работа с нея;
- Дръжте ръцете и краката си далеч от затоплящите се и движещи се части на машината;
- Не заставайте в близост до въртящите се органи;
- Почистете работната зона от предмети, които могат да се омотаят в мотофрезата;
- Ако се налага да се отдалечите от мотофрезата, дори за кратко, спрете двигателя;
- Добре е по време на работа с мотофрезата около нея да няма никой освен управляващия я.