
Всички знаем колко е важно времето, което отделяме за сън. Нормата е около 7-8 часа дневно за възрастен човек, като варира в съответствие с индивидуалните особености.
Но освен продължителността на сън, има и други фактори, които влияят върху неговото качество. И един от тях е времето, в което заспиваме и се събуждаме.
И така, нека видим какво са открили учените по този въпрос.
Спането в продължение на 8 часа няма да има положителен ефект, ако непрекъснато правите тази грешка, за която ще говорим сега.
Учените са стигнали до извода, че количеството получена енергия и сила директно зависи от това в колко часа лягате и в колко часа ставате.
Кога заспивате ?
Наскоро австралийски изследователи са направили оценка на навиците на сън на 2200 деца, избрани на случаен принцип. Те са били на възраст между 9 и 16 години, разделени на четири групи:
- лягащи рано / ставащи рано
- лягащи рано / ставащи късно
- лягащи късно / ставащи рано
- лягащи късно / ставащи късно
След като са анализирали резултатите, учените отново потвърдили, че времето за сън е от съществено значение за здравето.
Децата, които остават до късно и се събуждат късно, прекарват 48 минути повече на ден на телефони и компютри и 27 минути по-малко за физическа активност от тези, които си лягат рано и се събуждат рано, въпреки че времето им за сън е почти същото.
Представете си, че днес ще заспите в полунощ и ще се събудите в 10 сутринта. Как бихте се почувствали? Слаби и изтощени?
Сега си представете, че лягате в 20:00 и се събуждате в 6 сутринта. Как бихте се почувствали тогава? Най-вероятно по-енергични, с по-ясен и гъвкав ум, по-свежи.
И в двата случая сънят е продължил 10 часа, но разликата в това как се чувствате е много голяма.
Времето за сън може да бъде свързано с вашия циркаден часовник и може лесно да се променя, за да се постигне дълбок, лек и спокоен сън.